14 Sij 2017

Nedjeljna misao 2. nedjelja kroz godinu liturgijskog ciklusa

Nedjeljna misao

2. nedjelja kroz godinu liturgijskog ciklusa

 

Na početku novog liturgijskog ciklusa u evađelju Ivan Krstitelj predočuje svijetu lik Krista. Pokušajmo i mi rezimirati na biografski način tko je Isus, sažmimo njegov život i djelo enciklopedijski.

Isus Krist je rođen u Betlehemu u Palestini 7.- 4. godine prije naše ere, nepoznat je datum i godina njegova rođenja, kalendar koji mjeri vrijeme od njegova rođenja izrađen u 6. stoljeću rađen je na pogrešnim pretpostavkama. Odrastao je u Nazaretu, javno djelovanje je počeo u zreloj dobi,  nakon 30. godine života, nakon krštenja na Jordanu od proroka koji je pripravljao narod na njegov dolazak.

Njegov život i propovijedi opisani su u knjigama koje se nazivaju evanđelja, u prijevodu dobra vijest, a koja su nastala nakon njegove smrti, kad je bilo očigledno da je on dugoočekivani Mesija-Božji Sin. Propovijedao je u usporedbama kako bi ga mogli razumjeti priprosti ljudi ondašnjeg vremena, a zapravo o Bogu i možemo govoriti tek u parabolama. Život s Bogom predočio je kao Kraljevstvo nebesko, Boga je predstavio kao oca, i ljudi su zbog toga braća i sestre, pa se trebaju međusobno poštovati.

Da bismo razumjeli njegove govore i postupke potrebno je uvažavati vrijeme, mjesto i kulturni kontekst u kojem je djelovao. Činio je čudesa kako bi pomogao ljudima u potrebi, opraštao je grijehe, utemeljio zajednicu vjernika. Dao je sakramente kao znakove njegove prisutnosti u svim vremenima i na svim meridijanima, jer je kao čovjek bio ograničen u vremenu i prostoru. Osuđen je u montiranom sudskom procesu od religioznih i političkih prvaka te je razapet na križu.

Bog ga je uskrisio treći dan, nedjeljom, s porukom da pravednik vječno živi,  i njegovi se pristalice skupljaju na molitvu u njegovo ime, razmatrajući njegov nauk.

Biblija     Bosna Srebrena     Franjevačka teologija     Novicijat Bosne Srebrene     Vrhbosanska nadbiskupija     Bitno

Kontakt

Vrhbosanska nadbiskupija
Rkt. župni ured "Sv. Josip"
76296 Gornja Dubica
Bosna i Hercegovina

tel/fax: +38731/765-117
e-mail: zupagornjadubica@gmail.com 

 

Primajte obavijesti

Upišite e-mail kako biste primali zadnje vijesti objavljenje na ovoj stranici.